Валентин Наливайченко: про звільнення окупованих територій, реформу прокуратури та перші кроки на посту президента країни

30.08.2018 2051 0

 

Валентин Наливайченко — громадський активіст та політик. Лідер Руху «Справедливість». Має 12 років досвіду на дипломатичній службі. Один з активних учасників Революції гідності, засновник ГО «Антикорупційний рух», очолює багато волонтерських проектів, зокрема «Армія гідності», «Воїни Справедливості» та інші.

Prisma дізнавалась про майбутні плани на президентські та парламентські вибори, запитала про розробку національного плану відновлення миру та економіки України, та ще про багато актуальних тем.

— Доброго дня, Валентине Олександровичу! Протягом останніх днів літа Ви відвідуєте Запорізьку, Дніпропетровську та Донецьку області із робочим візітом. Яка мета поїздки?

Ми, разом із командою “Справедливості” презентуємо свій новий план відновлення миру та економіки України, з яким я йду в президенти. Це — жорсткий покроковий національний план дій – відновлення миру, економіки та безпечного життя кожного українця. Всі три блоки – безпека, економіка та мир – є ключовими завданнями для нової української влади, нового президента, нового уряду, нового парламенту.

Більше так не має бути – бездіяльність, параліч, корумпованість влади – довели країну до такої розрухи і бідності. Всі три області – Дніпропетровська, Донецька, Запорізька – є рідними для мене. Мій дідусь і бабця працювали на Матвіївському трубному заводі Донецької області, в Запоріжжі я виріс і закінчив 30-ту школу. Тому, для мене пріоритетно саме з цих земель починати відновлення миру і реформувати країну.

Крім цього, мета візиту -підтримка команди «Справедливості»: наших волонтерів, юристів, які щоденно допомагають людям. Насамперед, у боротьбі з корупцією, у питаннях захисту прав людини, отримання соціальної допомоги, земельних паїв, у питаннях захисту від рейдерів. Найголовніше, що рушить мною та усією командою “Справедливості” — це повернути країну на шлях розвитку, дати гідне життя, роботу простому українцю.

— Найбільше, чого хочуть українці сьогодні, це припинення війни та деокупацію територій Донбасу та Криму. Що Ви, як кандидат в президенти України, пропонуєте зробити для вирішення цієї ситуації, задля зупинення війни?

Національний план дій передбачає об’єднання дипломатичного та військового шляхів вирішення збройної ситуації на Сході, направлення усіх сил та засобів для того, щоб відновити мир.

Він був розроблений та узгоджений не тільки з волонтерами, професійними військовими та активістами, але й з провідними фахівцями із економіки, військової справи та дипломатії.

Що стосується Збройних Сил України – моя ключова позиція – влада має захистити захисника. Наші військові мають бути добре навчені, оснащені новітнішими модулями безпеки, забезпечені сучасним медичним обладнанням польової медицини, санітарними модулями, озброєнням, всім тим, що зробить наших воїнів сучасною обороноздатною армією.

Кроки деокупацій територій Донбасу та Криму передбачають виведення окупаційних військ РФ, виведення усіх спецслужб, роззброєння усіх парамілітарних терористичних організацій і угруповувань, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Далі співпраця із Міжнародним економічним фондом для відновлення життя на тимчасово окупованих територіях та відновлення всього, що було зруйнувано – будівель, інфраструктури, лікарень, заводів.

Мій план по-перше — відновлення миру, і по-друге, відновлення життя для 1,5 млн переселенців на повернених територіях.

Так само, пріоритетним напрямом для мого плану відновлення миру та економіки є запуск українських заводів. Розміщення державних оборонних замовлень на стратегічних підприємствах. У кожному місті є величезні національні розробки, які мають бути профінансовані, щоб покращити обороноздатність країни, а відтак наблизити мир.

Особливе місце у плані відновлення миру займає нова міжнародна угода, яка призведе до звільнення українських територій, виведення окупаційних військ. Я планую вже у вересні цього року працювати з нашими міжнародними партнерами від Вашингтона до Брюсселя задля того, щоб почати діяти і повернути в Україну мир.

Разом із нашими світовими партнерами ми вже підготували серйозні позиції цієї міжднародної угоди, які цілком гарантують територіальну цілісність Української Держави. Я глибоко переконаний, що зараз нам, як ніколи, потрібні міжнародні союзники – Сполучені Штати Америки, Європейський Союз, Великобританія – для того, щоб відновити мир. Саме таким шляхом треба рухатися, але рухатися впевнено, маючи національний план дій.

І я переконаний, що і американскі Джавеліни, і українські розробки військової техніки мають потрапляти не на парад до Дня Незалежності, а на передову. Потрапляти не для гламурних постановочних дій в столиці, а до ЗСУ. Яких треба навчити користуватися новими зразками озброєння, потім забезпечити знаряддям та боєприпасами.

— Напередодні виборів люди стурбовані високою можливістю фальсифікацій на виборах, враховуючі велику кількість людей, які виїхали з країни, та переселенців. Чи існує у зв’язку з цим неможливість точного контролю їх голосів?

По-перше, боротися із фальсифікаціями на виборах разом із забезпеченням прозорості виборів – це пряме завдання влади. Ми жорстко вимагаємо від нинішньої влади та Порошенка забезпечити справедливі та чесні вибори.

Друге, я переконаний, що такі нові рішучі політичні сили, як Рух “Справедливість”, мають зробити все, щоб не допустити фальсифікацій та спотворення волі виборців.

Проте через бездіяльність та корумпованість нинішньої влади, люди, на жаль, не захищені від будь-якого виду зловжинань чи вкрадень їхніх голосів на виборах. Вже 4 роки не змінюється склад ЦВК, і всі розуміють, що ця виборча комісія збереглась ще з часів Януковича.

Ви знали, що до цього часу в ЦВК сидять представники Компартій? Свого часу я боровся за те, щоб заборонити компартії в країні і домігся цього. ЦВК має бути давно оновлене, воно має перестати бути бюрократичним органом, а бути саме органом, який впроваджує сучасні контрольовані технології і процедури для максимально демократичного голосування людей.

Нещодавно у Києві я разом з естонськими партнерами презентував програму “Електронна Україна” – це електронна система голосування на виборах та, взагалі, управління цілою державою. Ключове — відсутність корупції — комп’ютеру хабарі не потрібні. Ось, яким я бачу майбутнє України. Важливо вивчати і втілювати успішний досвід країн, які вже пройшли той шлях, який у нас ще попереду.

— Якими будуть ваші першочергові кроки на посаді президента України?

Мої рішучі та жорсткі кроки – покарання корупціонерів та повернення вкраденого з офшорів — в Україну! Це по-перше.

По-друге, — це відновлення миру та звільнення окупованих територій, що і передбачає наш національний план.

Третє – рішучий демонтаж усієї корумпованої антилюдської системи, всього, що заважає людям жити. Вигнати бюрократів, корупціонерів та пройдисвітів з усіх прошарків української влади та збудувати Державу Світла. Саме такою я бачу нашу державу. Я люблю наших людей, сильних та незламних, тому я розумію, що наші люди заслуговують і на іншу владу, на нове майбутне за європейськими стандартами.

Боротися з корупцією – означає, по-перше, самому не бути корупціонером. Це, насамперед, обов’язок президента та усіх, хто прийшов до влади. По-друге – це означає очистити судову систему і прокуратуру від корупціонерів. Там найбільша небезпека. І третє – створення оновленої європейської судової системи, Антикорупційного суду.

Я точно знаю, що не дозволю у владі займатися бізнесом– ні собі, ні іншим, за жодні гроші.

Я точно знаю, що буду повертати вкрадене з офшорів, отримавши підтримку людей. В мене офшорів не має. Жодного!

Перші законопроекти, які я першочергово ухвалю, це законопроект про незастосування строків давності до злочинів корупції у владі, законопроект про обов’язкову конфіскацію та повернення з офшорів вкраденого з України. Крім цього, надзвичайно важливим є ухвалення законопроекту про скасування усіх недоторканностей. Ми повинні її скасувати і з президента, і з депутатів. І головне — надати невід’ємне право всім громадянам України не тільки обирати, але і відкликати депутатів усіх рівнів. Не виконав обіцянки — попрощайся з мандатом. Тільки так має діяти справедливий уряд.

Президент має бути не бізнесменом, не олігархом, а службовцем, який працює для людей, який дбає про усі стратегічні заводи. В Запоріжжі, наприклад, існує Запорізький інструментальний завод, який вкрай потребує державних замовлень. Там працюють фантастичні люди, які вміють виробляти найкращі зразки обладнання та військових знарядь для потреб наших бійців.

В Дніпрі функціонує вагоноремонтний завод, який виробляє найкращі вагони для «Укрзалізниці». Знаєте, скільки вагонів української залізниці залишилось на сполученні між Україною та ЄС? Рівно — 29! Вдумайтесь, ми дійсно хочемо стати частиною Європи, проте всього 29 вагонів їздить у бік ЄС, а наш вагоноремонтний завод не має жодного замовлення від влади.

— Одною із найболючіших наразі проблем є, на жаль, збільшення кількості поранених військових, внаслідок бойових дій. Дніпропетровска область є одною з перших ліній медичної допомоги для наших бійців, зокрема, наприклад, лікарня ім. Мечникова. Проте самі лікарі скаржаться на недостатнє фінансування від влади та погані умови лікування. Як, на Вашу думку, можливо змінити та покращити систему медичного обслуговування?

Я надзвичайно пишаюся нашими лікарями. Лікарі у Дніпрі приймають поранених з усієї передової, невтомно віддають усі свої сили та час нашим хлопцям.

Ми із Рухом «Справедливість» відвідуємо шпиталі і у Дніпропетровській, і у Донецькій областях, я особисто знайомлюся з кожною санітаркою, з кожним лікарем для того, щоб, ставши президентом, змінити ставлення до цих людей. Вони наразі потребують сучасних обладнених приміщень для прийому хворих і пацієнтів, для рятування життів.

В Донецькій області ми відвідали 66-й військовий шпиталь. Цих людей я дуже добре пам’ятаю, вони одні із перших пішли на захист нашої країни від окупантів. Проте, уявіть собі, за чотири з половиною років Порошенко зі своїми міністрами навіть цвяха нового не забили у цьому стратегічно важливому шпиталі, не збудували жодної нової кімнати, не передали жодний медичний модуль. Приймальня лікарів – і в спеку і в холод – звичайний військовий намет! Треба не просто змінити цю владу, необхідно усвідомлювати подальші дії реформування стратегічних галузей. Я бачу майбутнє країни через фінансування усіх лікарень, забезпечення їх необхідним обладнанням та гідними умовами праці.

У світі, наприклад, в Хорватії, Сполучених Штатах, давно функціонує Міністерство ветеранів, яке вже довело свою ефективність в допомозі ветеранам війни та членам їхніх сімей вирішити соціальні та інші проблеми. Саме такий інститут я планую впровадити в Україні.

Рух “Справедливість” має більше 210 організацій, таких як “Армія гідності”, “Воїни Справедливості”, які працюють по всій країні. Крім того, в нашій команді існують багато волонтерських та правових центрів, які щодня надають допомогу кожному, хто до них звертається. Більше 3-х тисяч людей вже отримали допомогу. Ось таким молодим та справедливим людям треба дати дорогу у владу. Саме такі люди мають бути міністрами юстиції, міністрами у справах ветеранів.

Саме за проектом “Армія гідності” модулі безпеки, санітарні модулі продовжують надходити на передову. Військові, які бачать у санітарних модулях душ, гарячу воду, заявляють, що саме в такій армії вони хочуть служити. Тому я і борюсь за те, щоб кожен військовий мав гідні побутові умови. Ізраїльська армія має 10 тисяч таких модулів, українська ж влада не надала жодного за 4 з половиною роки. І це не враховуючи те, що під надання замовлень на підприємства для створення модулів можна забезпечити більше 10 тисяч робочих місць.

— Останнім часом все частіше люди з активною громадською позицією не почувають себе в безпеці. Тільки за останній місяць відбулося близько 10 гучних нападів на активістів, які досі не розслідуються. Як фахівець, в тому числі, з безпекових питань – як захистити простого громадянина? Чи потрібна кардинальна реформа силових структур – від поліції до СБУ та інших?

Я спостерігаю катастрофічну ситуацію із безпекою громадян та громадських активістів по всій країні. Головна причина – це бездіяльність і корумпованість влади Порошенка. Їм абсолютно байдуже, як живуть прості люди. Я категорично заперечую таку ситуацію. Я зроблю так, щоб нова влада працювала на захист простої людини, журналіста та активіста.

Треба в один кулак з’єднати деякі підрозділи СБУ й усі правоохоронні органи у єдине дійсно працююче Міністерство внутрішніх справ, щоб вбивства розслідувались, щоб напади на активістів припинилися.

Друге — в Україні можна і треба давно створити контррозвідку на базі СБУ і зробити це єдиною і головною функцією справжньої української спецслужби. Люди, які прийшли після Революцій Гідності, готові тут і зараз сприяти розслідуванням заради безпеки держави.

І третє, має бути знищена корумпована система прокурорів. Більшу біду, ніж корумпована система прокурорів і судів, що тисне на простого українця, важко уявити. Прокурори мають захищати інтереси держави і виключно громадянина.

E20DB19A-D94A-447B-8307-ADD47DC87BFD

Моє завдання – об’єднати нових молодих людей та привести їх до влади. Саме для того, щоб такі обличчя представляли оновлену діючу владу. Владу, яка не допустить самовільну вирубку парків, як це сталося із парком Яланського у Запоріжжі, не допустить знищення заповідників, буде підтримувати екологічні програми. Приведемо команду яка не братиме хабарів і для якої свобода слова – це не порожні слова.

Наші активісти вже цим живуть, це є частиною їх покликання. Ми вже маємо по всій країні десятки відкритих правових центрів, ми маємо більше двух сотень громадських організацій, які займаються викривною та волонтерською діяльністю у містах і селах.

Тому я пишаюсь кадровим резервом Руху “Справедливість”, саме таких людей я хочу бачити поруч із собою, коли ми прийдемо до влади і змінемо ситуацію в країні.

Читайте также: